News

Flytying – czyli jak zrobić sztuczną muchę

Flyfishing to pasja, która skrada serca wędkarzy na całym świecie. Dla wielu z nich jedną z największych przyjemności są przygotowania, czyli własnoręczne tworzenie sztucznych much. Takich, którym ryby na pewno nie będą w stanie się oprzeć.

Wędkarstwo muchowe— czego potrzebujesz?

Przede wszystkim wędki. Ta do fly-fishingu jest lżejsza od pozostałych, a rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka, charakterystycznego ze względu na ruchomą szpulę. Do tego zestawu potrzebna jest także linka oraz oczywiście… sztuczne muchy. Można je znaleźć w specjalistycznych sklepach wędkarskich, kupić od osób, które tworzą je zarobkowo albo wykonać samodzielnie. I właśnie do tej ostatniej opcji będziemy wszystkich zachęcać.

O co chodzi z tą muchą?

Sztuczna mucha to specjalny rodzaj przynęty, który w tradycyjnym rozumieniu tematu ma naśladować owada lub inny organizm (np. rybę), na którym żerują ryby. Bez względu na to, co mucha ma imitować założenie jest to samo – ryba ma połknąć taką przynętę, najlepiej bez cienia wątpliwości i podejrzeń.

Historia sztucznej muchy to przede wszystkim muchy mokre, a wraz z wynalezieniem linek pływających, także i muchy suche. Pierwsze wzory giną we mgle minionych epok i stuleci, niemniej istnieje trochę zapisków i źródeł historycznych. I tu ciekawostka – znany dziś wszystkim muszkarzom wzór o nazwie March Brown datowany jest na czasy zbliżone do Bitwy pod Grunwaldem. Tak, tak – wędkarstwo muchowe posiada piękne i długie tradycje. Z czasem oprócz much mokrych i suchych, pojawiły się nimfy oraz streamery. To w zasadzie kolejne typy much mokrych, ale bardziej wyspecjalizowane. Nimfa zatem będzie naśladować larwy owadów i powinno się ją prowadzić głównie przy dnie, a streamer zaimituje drobne ryby, pijawki, a nawet drobne ssaki. Streamery to świetny sposób, by złapać rybę drapieżną, np. bolenia czy szczupaka.

Jak wykonać muchę wędkarską?

Do przygotowania muchy potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich materiałów. Większość much powstaje z materiałów naturalnych (piór oraz sierści), ale możliwe jest także wykorzystanie tych syntetycznych. Do tego warto zaopatrzyć się w odpowiednią nić, dziś głównie syntetyczną, choć kiedyś w tej roli wykorzystywano jedwab. Nici występują w całej palecie kolorów i średnic, ale najbardziej uniwersalne na początek będzie czarna w rozmiarze 6/0 lub 8/0. Nici to tylko początek – są sztuczne jedwabie, włóczki, połyskliwe flashe – lista jest bardzo długa. Dzięki tak bogatemu wyborowi materiałów do wiązania much, wzór który wykonamy może być – i najczęściej jest – niepowtarzalny i ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Nie oznacza to jednak, że sztuka wiązania much nie rządzi się swoimi zasadami. Przez wieki we flytyingu ustaliło się wiele wzorów i reguł, których przez wzgląd na szacunek do pięknego hobby nie należy łamać, a warto poznać. Pomoże to z pewnością w świadomym tworzeniu nie tylko pięknych, ale także skutecznych wędkarsko imitacji. Pamiętajmy też, że wiązanie much to także nowoczesność – oprócz tradycyjnych materiałów typu sierści i pióra, istnieją nowe rozwiązania, np. światłoutwardzalne kleje UV. Poza materiałami, są potrzebne też narzędzia – od specjalnego imadła do pewnego chwytu małego haka, przez nawijarkę do nici na profesjonalnych nożyczkach o ostrych i precyzyjnych ostrzach kończąc. Są niezbędne przy dokładnym odcinaniu resztek zbędnego materiału, formowaniu tułowia czy odcięciu nici wiodącej, gdy mucha jest już ukończona. Flytying to pochwała precyzji, warto o tym pamiętać, wybierając narzędzia.

Potrzebujesz profesjonalnych nożyczek wędkarskich? Sprawdź naszą ofertę – Fishing Collection
nożyczki wędkarskie fs8 Super CUT

Nożyczki wędkarskie do wędkarstwa muchowego wyposażone w specjalne ostrza SuperCut, z tępymi końcówkami. Ich profil pozwala na szybkie i precyzyjne cięcia pianki PE, syntetycznych nici oraz włókien, jaki i włosów renifera.

Przejdź do sklepu
190 zł
Model wędkarski FS1

Nożyczki wędkarskie przeznaczone do wędkarstwa muchowego z prostymi ostrzami o kształcie ostre-ostre. Doskonałe do dokładnego wykonywania małych i średnich much suchych oraz mokrych.

Przejdź do sklepu
99 zł
nożyczki wędkarskie fs6

Duże nożyczki do wędkarstwa muchowego z odgietym typem ostrza. Nożyczki o długości 15 cm z ostrzem o długości 4 cm, świetnie nadają się do wykonywania dużych much.

Przejdź do sklepu

180 zł

Jak zrobić sztuczną muchę?

Wybierz haczyk, na którym ma powstać mucha. W zależności od jego rozmiaru możesz stworzyć przynętę o wielkości od 6-7 mm do nawet 30 cm. Haczyk umieść solidnie w imadełku, a na jego trzonek nawiń nić wiodącą. Potem, korzystając z nici, dowiąż kolejne materiały i elementy – ogonek, owijkę, tułów, skrzydełka, jeżynkę. Między kolejnymi etapami zadbaj o właściwe położenie części muchy, a zbędne resztki, np. nadmiar owijki czy czy sierści, dotnij nożyczkami. Doświadczeni muszkarze są w stanie przygotować najprostszą muchę w 5 minut, ale zdarza się, że jest to wielogodzinny proces. Wracając do narzędzi – nie bez znaczenia jest kształt i rozmiar nożyczek – powinny wygodnie leżeć w dłoni. Dodatkowo nożyczki muszą być idealnie ostre, by umożliwiły precyzyjne docinanie zarówno bardzo delikatnych piór, jak i twardych, sztywnych materiałów.

Mucha jedyna w swoim rodzaju

Twoja wyobraźnia może być jedynym ograniczeniem w tworzeniu sztucznych much. Jeśli zadbasz o dobór sprzętu i materiałów (profesjonalnych nożyczek do flytyingu, odpowiednich piór, sierści lub syntetyków) i uzbroisz się w odrobinę cierpliwości, własnoręcznie stworzysz skuteczną przynętę. Kto wie, być może po kilku próbach staniesz się prawdziwym flytierem? Z taką umiejętnością wędkowanie na pewno stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!
5/5 - (6 votes)
Flytying – czyli jak zrobić sztuczną muchę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *