News

Flytying – czyli jak zrobić sztuczną muchę wędkarską

Flyfishing to pasja, która skrada serca wędkarzy na całym świecie. Dla wielu z nich jedną z największych przyjemności są przygotowania, czyli własnoręczne tworzenie sztucznych much. Takich, którym ryby na pewno nie będą w stanie się oprzeć.

Wędkarstwo muchowe— czego potrzebujesz?

Przede wszystkim wędki. Ta do fly-fishingu jest lżejsza od pozostałych, a rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka, charakterystycznego ze względu na ruchomą szpulę. Do tego zestawu potrzebna jest także linka oraz oczywiście… sztuczne muchy. Można je znaleźć w specjalistycznych sklepach wędkarskich, kupić od osób, które tworzą je zarobkowo albo wykonać samodzielnie. I właśnie do tej ostatniej opcji będziemy wszystkich zachęcać.

O co chodzi z tą muchą wędkarską?

Sztuczna mucha to specjalny rodzaj przynęty, który w tradycyjnym rozumieniu tematu ma naśladować owada lub inny organizm (np. rybę), na którym żerują ryby. Bez względu na to, co mucha ma imitować założenie jest to samo – ryba ma połknąć taką przynętę, najlepiej bez cienia wątpliwości i podejrzeń.


Historia sztucznej muchy to przede wszystkim muchy mokre, a wraz z wynalezieniem linek pływających, także i muchy suche. Pierwsze wzory giną we mgle minionych epok i stuleci, niemniej istnieje trochę zapisków i źródeł historycznych. I tu ciekawostka – znany dziś wszystkim muszkarzom wzór o nazwie March Brown datowany jest na czasy zbliżone do Bitwy pod Grunwaldem. Tak, tak – wędkarstwo muchowe posiada piękne i długie tradycje. Z czasem oprócz much mokrych i suchych, pojawiły się nimfy oraz streamery. To w zasadzie kolejne typy much mokrych, ale bardziej wyspecjalizowane. Nimfa zatem będzie naśladować larwy owadów i powinno się ją prowadzić głównie przy dnie, a streamer zaimituje drobne ryby, pijawki, a nawet drobne ssaki. Streamery to świetny sposób, by złapać rybę drapieżną, np. bolenia czy szczupaka.

Jak wykonać muchę na ryby?

Do przygotowania muchy potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich materiałów. Większość much powstaje z materiałów naturalnych (piór oraz sierści), ale możliwe jest także wykorzystanie tych syntetycznych. Do tego warto zaopatrzyć się w odpowiednią nić, dziś głównie syntetyczną, choć kiedyś w tej roli wykorzystywano jedwab. Nici występują w całej palecie kolorów i średnic, ale najbardziej uniwersalne na początek będzie czarna w rozmiarze 6/0 lub 8/0. Nici to tylko początek – są sztuczne jedwabie, włóczki, połyskliwe flashe – lista jest bardzo długa. Dzięki tak bogatemu wyborowi materiałów do wiązania much, wzór który wykonamy może być – i najczęściej jest – niepowtarzalny i ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Nie oznacza to jednak, że sztuka wiązania much nie rządzi się swoimi zasadami. Przez wieki we flytyingu ustaliło się wiele wzorów i reguł, których przez wzgląd na szacunek do pięknego hobby nie należy łamać, a warto poznać. Pomoże to z pewnością w świadomym tworzeniu nie tylko pięknych, ale także skutecznych wędkarsko imitacji. Pamiętajmy też, że wiązanie much to także nowoczesność – oprócz tradycyjnych materiałów typu sierści i pióra, istnieją nowe rozwiązania, np. światłoutwardzalne kleje UV. Poza materiałami, są potrzebne też narzędzia – od specjalnego imadła do pewnego chwytu małego haka, przez nawijarkę do nici na profesjonalnych nożyczkach o ostrych i precyzyjnych ostrzach kończąc. Są niezbędne przy dokładnym odcinaniu resztek zbędnego materiału, formowaniu tułowia czy odcięciu nici wiodącej, gdy mucha jest już ukończona. Flytying to pochwała precyzji, warto o tym pamiętać, wybierając narzędzia.


Potrzebujesz profesjonalnych nożyczek? Sprawdź naszą ofertę – Nożyczki wędkarskie

nożyczki wędkarskie fs8 Super CUT

Nożyczki wędkarskie do wędkarstwa muchowego wyposażone w specjalne ostrza SuperCut, z tępymi końcówkami. Ich profil pozwala na szybkie i precyzyjne cięcia pianki PE, syntetycznych nici oraz włókien, jaki i włosów renifera.

Przejdź do sklepu
190 zł
Model wędkarski FS1

Nożyczki wędkarskie przeznaczone do wędkarstwa muchowego z prostymi ostrzami o kształcie ostre-ostre. Doskonałe do dokładnego wykonywania małych i średnich much suchych oraz mokrych.

Przejdź do sklepu
99 zł
nożyczki wędkarskie fs6

Duże nożyczki do wędkarstwa muchowego z odgietym typem ostrza. Nożyczki o długości 15 cm z ostrzem o długości 4 cm, świetnie nadają się do wykonywania dużych much.

Przejdź do sklepu

180 zł

Jak zrobić sztuczną muchę wędkarską na ryby?

Wybierz haczyk, na którym ma powstać mucha. W zależności od jego rozmiaru możesz stworzyć przynętę o wielkości od 6-7 mm do nawet 30 cm. Haczyk umieść solidnie w imadełku, a na jego trzonek nawiń nić wiodącą. Potem, korzystając z nici, dowiąż kolejne materiały i elementy – ogonek, owijkę, tułów, skrzydełka, jeżynkę. Między kolejnymi etapami zadbaj o właściwe położenie części muchy, a zbędne resztki, np. nadmiar owijki czy czy sierści, dotnij nożyczkami. Doświadczeni muszkarze są w stanie przygotować najprostszą muchę w 5 minut, ale zdarza się, że jest to wielogodzinny proces. Wracając do narzędzi – nie bez znaczenia jest kształt i rozmiar nożyczek – powinny wygodnie leżeć w dłoni. Dodatkowo nożyczki muszą być idealnie ostre, by umożliwiły precyzyjne docinanie zarówno bardzo delikatnych piór, jak i twardych, sztywnych materiałów.

Mucha wędkarska jedyna w swoim rodzaju

Twoja wyobraźnia może być jedynym ograniczeniem w tworzeniu sztucznych much. Jeśli zadbasz o dobór sprzętu i materiałów (profesjonalnych nożyczek do flytyingu, odpowiednich piór, sierści lub syntetyków) i uzbroisz się w odrobinę cierpliwości, własnoręcznie stworzysz skuteczną przynętę. Kto wie, być może po kilku próbach staniesz się prawdziwym flytierem? Z taką umiejętnością wędkowanie na pewno stanie się jeszcze bardziej ekscytujące!

5/5 - (6 votes)
Flytying – czyli jak zrobić sztuczną muchę