News

Jak przycinać bonsai?

Ficus bonsai to idealny sposób na posiadanie mini drzewka nawet w niewielkim mieszkaniu. Zachwyca swoim wyglądem i wprowadza element kultury dalekiego wschodu. Decydując się na jego zakup trzeba jednak pamiętać o tym, że podstawą pielęgnacji jest tu… przycinanie. Tylko wykonywane regularnie i prawidłowo pozwoli na zachowanie odpowiedniego kształtu i wyglądu rośliny.

Przycinanie bonsai – dlaczego jest tak potrzebne?

Miłośnicy bonsai powtarzają, że “drzewko bonsai nigdy nie jest ukończone”. Oznacza to, że należy przycinać je przez cały okres jego życia. To, co różni pielęgnację bonsai od innych roślin, to konieczność przycinania zarówno pędów i liści, jak i korzeni. Czy to trudny zabieg? Na pewno wymagający cierpliwości, dojścia do wprawy i dobrego sprzętu, który ułatwi nam pracę. Z podstawową wiedzą ogrodniczą i chęcią do nauki możemy wkrótce zostać prawdziwymi bonsaistami. Musimy jednak pamiętać o jednym – liczy się cierpliwość. Stworzenie idealnego drzewka bonsai może trwać nawet kilka lat.
ostre nożyczki do makramy, ziół, biurowe

Uniwersalne nożyczki ze szpiczastymi końcówkami. Idealne jako podstawowe nożyczki domowe. Z powodzeniem mogą być traktowane jako nożyczki do papieru, nożyczki do tektury, nożyczki do ziół czy narzędzie do przycinania drzewek bonsai.

Przejdź do sklepu

125 zł

ostre nożyczki uniwersalne do papieru, ziół czy bonsai

Duże nożyczki uniwersalne ze spiczastymi końcówkami. Proste, przedłużone ostrza sprawiają, że są to nożyczki sprawujące się doskonale jako akcesorium domowe – zawsze pod ręką, w kuchni czy w biurze. Możemy je traktować m.in. jako nożyczki do papieru, nożyczki do ziół czy też jako akcesoria do bonsai.

Przejdź do sklepu

180 zł

Kiedy przycinać bonsai?

Pierwsze cięcie bonsai wykonuje się przede wszystkim po to, by korona drzewka uzyskała pożądany kształt. Ta zasada dotyczy pierwszych lat formowania i w tym okresie większość pędów skraca się o połowę. Później należy obcinać nowe przyrosty, aby ten kształt utrwalić. Najlepiej zabieg wykonywać dwa razy do roku – wiosną i jesienią. W przypadku sosen wystarczy jedno cięcie rocznie, z kolei jałowce, żywotniki i cyprysiki potrzebują tego kilka razy w sezonie.

Jak przycinać bonsai?​

Przede wszystkim ostrożnie, bo jedno niepotrzebne cięcie może zniszczyć miesiące naszych starań o idealne drzewko. Sama czynność nie jest skomplikowana – wystarczy pozbywać się tych pędów i gałęzi, które zakłócają kształt bonsai. Warto zaopatrzyć się w uniwersalne, dobrej jakości nożyczki, które pozwolą na precyzyjne ruchy i dotarcie do mniej dostępnych miejsc. 

Jak przycinać drzewko bonsai na wierzchołku?

Przycinanie wierzchołka oraz pędów zewnętrznych pozwoli na uniknięcie “dominacji wierzchołkowej”. To naturalna cecha drzew, która objawia się mocnym wzrostem na samej górze. Aby zapewnić odpowiednie warunki wewnętrznym oraz dolnym gałęziom, należy skracać czubek i zewnętrzne niepożądane gałązki. Dzięki temu nasze drzewko będzie mogło przybrać taki kształt, na jakim nam zależy. 

Bonsai potrzebuje równowagi

Ucząc się tego, jak przycinać fikusa bonsai, musimy pamiętać, że każdy wykonany zabieg będzie miał swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Jeśli skupimy się na obcinaniu gałęzi i liści, pozostawiając korzenie, nasze drzewko mocno się rozrośnie. Idealnie jest wtedy, kiedy system korzeniowy jest o maksymalnie 30 procent większy od liści i gałęzi. Jeśli chcemy, by nasz fikus urósł, możemy zapewnić mu większą doniczkę i pozwolić korzeniom się rozrosnąć.

Sprawdź również nasz poradnik: Na czym polega dezynfekcja i sterylizacja?

Mała sztuka w Twoim domu

Dla bonsaistów kształtowanie drzewek jest sztuką. Patrząc na te piękne okazy nie możemy się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Siła natury w połączeniu z ludzką troską przynosi niesamowite efekty. Jesteśmy pewni, że każdy z nas może stworzyć takie fikusowe dzieło w zaciszu swojego domu.
5/5 - (11 votes)
Jak przycinać bonsai