News

Na czym polega dezynfekcja i sterylizacja?

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych, fryzjerskich czy chirurgicznych to czynności konieczne do utrzymania sprzętu w takiej czystości, aby nie stały się zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów.

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja jest procesem, podczas którego drobnoustroje redukowane są do takiego poziomu, który jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Oznacza to, że zdezynfekowane urządzenie czy materiał nie robią się jałowe, ale stają się na tyle czyste, że możliwe jest ich ponowne wykorzystanie. 

Sterylizacja zakłada całkowite wyeliminowanie zarówno mikroorganizmów, jak i ich form przetrwalnikowych, czyli takich, które przetrwają nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Wysterylizowany materiał jest wyjałowiony, czyli sterylny. 

Jak sterylizować narzędzia kosmetyczne?

W procesie sterylizacji wykorzystywane jest gorące powietrze lub para. Urządzeniem, które pozwala na przeprowadzenie sterylizacji jest autoklaw. W zależności od potrzeb i rodzaju używanych narzędzi, należy wybrać odpowiedni rodzaj autoklawu. Sterylizacja narzędzi chirurgicznych wymaga zastosowania autoklawów medycznych, które zapewniają całkowite ich wyjałowienie. Koszt takiego urządzenia nie jest mały, ale jego zakup jest konieczny, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pacjentów podczas zabiegu. W przypadku jego braku należy skorzystać z usług firmy zewnętrznej, która odpłatnie sterylizuje narzędzia.

Sprawdź również naszą ofertę – Nożyczki medyczne

Sterylizacja narzędzi do paznokci

W salonach kosmetycznych sterylizacji należy poddać wszystkie narzędzia, które podczas zabiegu miały lub mogły mieć kontakt z krwią lub wydzieliną ropną. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych konieczna jest więc w przypadku skalpeli, dłut, cążków czy frezów. Pozostałe narzędzia powinny być każdorazowo dezynfekowane.  

Dezynfekcja narzędzi fryzjerskich

W przypadku narzędzi wykorzystywanych w salonach fryzjerskich wystarczająca będzie dezynfekcja. Do jej przeprowadzenia używa się specjalnych płynów, koncentratów, pianek lub chusteczek. Dezynfekcja jest konieczna, by uniknąć przenoszenia bakterii czy grzybów z głowy jednego klienta, na głowę kolejnych. Powinno zastosować się ją także w przypadku upuszczenia np. nożyczek czy grzebienia na podłogę. Jeśli dojdzie do zranienia klienta, konieczna będzie oczywiście sterylizacja narzędzi fryzjerskich. Właściciele i pracownicy salonów kosmetycznych i fryzjerskich muszą także pamiętać o dezynfekcji powierzchownej, czyli wyczyszczeniu specjalnymi preparatami foteli, stolików, krzeseł czy podłogi, by zachować odpowiednie warunki całym w pomieszczeniu.

Sprawdź również naszą ofertę – Nożyczki barberskie

Jak dezynfekować narzędzia do manicure w domu?

Dezynfekcja narzędzi do paznokci używanych we własnym domu jest tak samo ważna, jak ta wykonywana w salonie kosmetycznym. Po każdym użyciu cążków czy nożyczek należy umyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem środka myjącego, wypłukać w czystej wodzie i wysuszyć. Należy pamiętać, aby nie pozostawić ich mokrych lub nawet delikatnie wilgotnych.Tak przygotowane narzędzia trzeba następnie dokładnie przetrzeć (używając do tego np. wacików kosmetycznych) płynem do dezynfekcji lub spirytusem salicylowym. Aby zapewnić prawidłowe działanie naszych przyborów kosmetycznych należy również naoliwić miejsca takie jak połączenie gwintowe lub inne pary cierne. Taka dezynfekcja narzędzi kosmetycznych wykonywana w domu zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas samodzielnego przeprowadzania zabiegów.

Wszystkie nasze artykuły są odpowiednie zarówno do dezynfekcji jak i sterylizacji dzięki użyciu do produkcji najwyższej jakości stali nierdzewnej. 

Niektóry z naszych produktów do manicure znajdziesz poniżej:

nożyczki do paznokci kosmetyczne

Profesjonalne nożyczki kosmetyczne do manicure i pedicure ze specjalnie zaprojektowanym ostrzem do precyzyjnego cięcia.

Przejdź do sklepu
119 zł
nożyczki do paznokci

Profesjonalne nożyczki do paznokci z kształtem ostrza o charakterze ostro-ostre idealne do wykonywania manicure.

Przejdź do sklepu
89 zł
cążki do paznokci i skórek

Profesjonalne cążki do paznokci i skórek charakteryzujące się mocnym i solidnym wykonaniem. Precyzyjne oraz ostre końcówki w tych cążkach do paznokci stanowią alternatywę dla nożyczek.

Przejdź do sklepu
139 zł
5/5 - (10 votes)
Na czym polega dezynfekcja i sterylizacja