News

Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

Obcinanie paznokci u nóg może wydawać się prostym zadaniem, ale jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo, może prowadzić do poważnych problemów. Jednym z nich są wrastające paznokcie. Schorzenie to charakteryzuje się tym, że płytka paznokcia wrasta w otaczające ją tkanki miękkie. Dla naszego organizmu nie jest to normalny stan, dlatego też zaczyna interpretować to jako obecność ciała obcego. W konsekwencji pojawia się ból, stan zapalny, a także nadkażenia bakteryjne i/lub grzybicze. Pozostaje zatem pytanie: jak dbać o paznokcie u nóg aby uniknąć tego problemu? W tym artykule podpowiemy Wam, jakie kroki należy podjąć oraz czym obcinać paznokcie, aby pozostały one zdrowe i zadbane.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg?

Prawidłowe obcinanie paznokci u nóg jest kluczem do zapobiegania wielu problemom, w tym, wspomnianym już powyżej wrastającym paznokciom. Aby zrobić to poprawnie, zacznij przede wszystkim od wyboru dobrych akcesoriów, takich jak np. nożyczki do paznokci lub cążki, przeznaczone specjalnie do stóp. Zawsze obcinaj paznokcie prosto, zgodnie z ich naturalnym kształtem. Pamiętaj również o tym, aby nie obcinać ich zbyt krótko oraz nie zaokrąglać ich krawędzi, ponieważ może to doprowadzić do nienaturalnego wzrostu paznokcia, a w konsekwencji jego wrastania. Unikaj także obcinania skórek wokół paznokci, ponieważ pełnią one ważną funkcję ochronną. Jeśli płytki paznokci są twarde i trudne do obcięcia, warto wcześniej moczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 10 minut.

Przeczytaj również: Twarde paznokcie u nóg i rąk starszej osoby – jak je zmiękczyć i obciąć?

Czym obcinać paznokcie u nóg?

Obcinanie paznokci wymaga użycia odpowiednich narzędzi, które zapewnią precyzyjne i bezpieczne przycięcie płytki paznokcia. Idealnie sprawdzą się do tego nasze nożyczki do paznokci lub cążki. Najlepszym wyborem będą takie nożyczki, które zostały wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej i są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Warto zwrócić uwagę również na to czy są odporne na częstą dezynfekcję i bezpieczne w kontakcie ze skórą. Tak samo jeśli chodzi o cążki. Pomimo tego, że często są one bardziej masywne i pozwalają na mocniejsze cięcie (co jest szczególnie przydatne w przypadku twardych lub grubszych paznokci), także należy zwrócić uwagę na materiał i jakość ich wykonania. Niezależnie od tego, na wybór którego z tych narzędzi się zdecydujesz, pamiętaj, aby było ono czyste i przechowywane w higienicznych warunkach.
nożyczki do paznokci kosmetyczne

Profesjonalne nożyczki kosmetyczne do manicure i pedicure ze specjalnie zaprojektowanym ostrzem do precyzyjnego cięcia.

Przejdź do sklepu
119 zł
nożyczki do paznokci

Profesjonalne nożyczki do paznokci z kształtem ostrza o charakterze ostro-ostre idealne do wykonywania manicure.

Przejdź do sklepu
89 zł
cążki do paznokci i skórek

Profesjonalne cążki do paznokci i skórek charakteryzujące się mocnym i solidnym wykonaniem. Precyzyjne oraz ostre końcówki w tych cążkach do paznokci stanowią alternatywę dla nożyczek.

Przejdź do sklepu
139 zł

Jak dbać o paznokcie u nóg?

Pielęgnacja paznokci u nóg to fundament zadbanych, a przede wszystkim zdrowych stóp. Kluczem jest regularne przycinanie paznokci, za pomocą odpowiedniego sprzętu oraz moczenie nóg od czasu do czasu w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub olejków. Warto unikać także ciasnego obuwia oraz pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry wokół paznokci za pomocą kremów i balsamów. W przypadku wystąpienia poważniejszych dolegliwości najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
4.9/5 - (16 votes)
Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?