News

Jak obcinać paznokcie niemowlętom?

Paznokcie niemowląt – jak obcinać, aby nie zrobić krzywdy maluchowi?

Paznokcie niemowląt i małych  dzieci wymagają nie tylko specjalnej dbałości, ale także specjalnych narzędzi. Aby nie zrobić maleństwu krzywdy, nożyczki dla niemowląt powinny być ostre, precyzyjne, bezpieczne i sterylne lub zdezynfekowane. Aby odpowiednio o nie dbać, nie wystarczą jednak tylko narzędzia – potrzebna jest również podstawowa wiedza.  

 

Kiedy obcinać paznokcie u niemowląt?

Obcinanie paznokci u dzieci i niemowląt to nie lada zadanie. Po pierwsze warto zrobić to drugiego, lub trzeciego dnia po powrocie do domu ze szpitala. Najlepiej po kąpieli, kiedy dziecko jest zrelaksowane, a jego płytka paznokciowa zmiękczona pod wpływem wody. Obcinanie paznokci bywa zarówno dla malucha, jak i dla rodziców bardzo stresujące, dlatego warto wyrabiać nawyk i przyzwyczajać dziecko do tej czynności od pierwszych dni. Pamiętaj, aby cały proces odbywał się w dobrze oświetlonym miejscu.

 

Płytka paznokcia niemowlaka – specyfika

Paznokcie dziecka są wyjątkowo ostre. Brak regularnej pielęgnacji może skutkować różnego rodzaju zadrapaniami i podrażnieniami na ciele. Nigdy nie podważaj płytki paznokcia pilniczkiem! Zawsze rób to miękką szczoteczką podczas kąpieli.

Co więcej: paznokcie dziecka u rąk rosną tak szybko, że wymagają przycinania kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, aby obcinać je tak, by były lekko zaokrąglone. Natomiast paznokcie u stóp rosną wolniej, możesz je przycinać maluchowi co dwa tygodnie, zawsze na prosto, w celu zapobieganiu wrastaniu.

Do ich obcinania możesz wykorzystać moment kąpieli, kiedy paznokcie dziecka są miękkie. Jeśli zdecydujesz się na obcinanie paznokci malucha, kiedy nie śpi, pamiętaj, aby podczas obcinania jedną ręką chwycić palec dziecka tak, aby odsunąć opuszek od paznokcia. W ten sposób unikniesz przycięcia skóry. 

 

Obcinanie paznokci u starszych dzieci

Kiedy dziecko podrośnie, jego paznokcie nie wymagają już tak częstej pielęgnacji jak u niemowlaka. Co więcej w wieku 2-3 lat możesz rozpocząć wprowadzanie obcinania paznokci dziecku, kiedy jest świadome. Pamiętaj, żeby w trakcie angażować dziecko rozmową, aby zrozumiało, że czynność ta jest niezbędna, ale też w pełni bezpieczna. Odpowiednie przygotowanie pozwoli na to, że w wieku powyżej 10 lat za pomocą odpowiednich narzędzi, będzie mogło już wykonać tę czynność samodzielnie. 

 

Nożyczki dla niemowląt – model spełniający wszystkie wymagania 

Nasze nożyczki kosmetyczne CS1 zostały stworzone specjalnie z myślą o pielęgnacji dłoni dzieci i niemowląt. Rozwiązaniem, które ułatwi cały proces i zdejmie ci trosk z głowy są specjalne zakończenie w postaci kulki – uniemożliwiają ukłucie lub zadrapanie. Dzięki temu proces obcinania paznokci małemu dziecku lub niemowlęciu jest prostszy i spokojniejszy. Dla zachowania najwyższej higieny można je swobodnie poddawać sterylizacji i dezynfekcji bez obawy o uszkodzenie powierzchni.

Nożyczki kosmetyczne dla niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *