News

Z domowej szuflady do muzealnej gabloty – kunszt sztuki użytkowej

Jest mnóstwo przedmiotów w naszej codzienności, o estetyce których zupełnie nie myślimy. Mają być praktyczne i dopasowane do potrzeb – jak dobry nóż do masła i zupełnie inny do chleba. Miotła i kuchenna szmatka albo ta wygodna, głęboka patelnia, do której nic nie przywiera.

W szufladach są też nożyczki, pewnie nawet kilka różnych: do papieru, obcinania paznokci, przycinania szczypiorku, a nawet podcinania włosów. Chcemy, żeby były solidne i niezawodne. Czy nie byłoby miło, gdyby te codzienność wypełnić narzędziami zarówno przydatnymi, jak i pięknymi zarazem?

Michał Ruciński

Oczywiście, że miło i warto to robić, szczególnie kiedy funkcjonalność i design idą w parze. W poznańskim Centrum Kultury Zamek od 14 maja do 12 września tego roku trwa wystawa „DIZAJN. Odsłona poznańska”. W morzu wyjątkowo zaprojektowanych przedmiotów użytkowych, błyszczą nożyczki Renomed. Nic dziwnego, że znalazły się w starannie wyselekcjonowanym towarzystwie wielkopolskiego rzemiosła. Olśniewają trwałością i minimalistycznym wzorem już od lat 80-tych, a Wystawa DIZAJN nie jest ich debiutem. 

– To nie jest pierwszy raz, bo projekt nożyczek mojej mamy jest już na stałe w Muzeum Narodowym w Warszawie jako element wystawy Ikony polskiego wzornictwa – mówi ze szczerą przyjemnością Michał Ruciński, współwłaściciel firmy Renomed.

Ten rodzinny biznes ma swoje cele i ciągle się rozwija, chociaż nie porzuca tradycji. Niezawodna prostota, ukryta w projekcie Donaty Rucińskiej, pozostaje niezmienna od 1981 roku. Każdą parę nożyczek tworzą rzemieślnicy z wieloletnim doświadczeniem.

Pierwsze projekty nożyczek Renomed skreślone ręką Donaty Rucińskiej.

– Już jako dziecko bywałem w warsztacie, w firmie. Są z nami pracownicy, którzy pracują u nas od początku, od 40 lat i kiedyś podbiegałem do nich, żeby naprawili mi rowerek, a dziś jestem ich przełożonym – wspomina Michał Ruciński:

Początkowo Renomed zajmował się sprzedażą nożyczek medycznych, które ze względu na przeznaczenie musiały spełniać wysokie standardy. Z czasem pojawiły się kolejne potrzeby rynku, a z nimi nowe rozwiązania, z jednym niezmiennym elementem – jakością. Młodsze pokolenie skupia się na rozwoju. Praca podzielona jest pomiędzy dwójką synów państwa Rucińskich. Jeden z członków zarządu dba o to, by szukać niewypełnionych wcześniej obszarów rynku i potencjalnych klientów z różnorodnymi potrzebami, drugi skupia się na zarządzaniu firmą i jej funkcjonowaniu. W sztuce użytkowej, obok estetyki, najważniejsza jest funkcjonalność, więc dedykowane konkretnym zadaniom nożyczki są strzałem w dziesiątkę!

Maciej i Michał Rucińscy z nagrodą Design Award (2016)

Produkt tej rodzinnej manufaktury można znaleźć zarówno na wystawach jak i w łazience, gabinecie kosmetologicznym czy fryzjerskim, ale także nad wodą! Pierwsze nożyczki Renomed były przeznaczenia kosmetycznego, z czasem zrobiły karierę w obszarze, któego chyba nikt się nie spodziewał. Są bardzo chętnie wykorzystywane w wędkarstwie muchowym i są jednymi z najchętniej wybieranych modeli przez wędkarzy na całym świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w Japonii, Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Holandii, USA, Kanadzie, a od niedawna również w RPA, Serbii oraz Czechach (świadczy o tym stale powiększający się klub Renomed Pro Members). Marka Renomed jest dobrze rozpoznawana wśród wędkarzy, ale firma rozwija się także na innych płaszczyznach. Założyciele marki zdradzają, że Renomed realizuje niecodzienne projekty – w odpowiedzi na potrzeby wyjątkowych klientów. Jednym z przykładów są nożyczki zaprojektowane z myślą o pracy ze specjalistycznymi tworzywami medycznymi. Właściciele wkładają również spore wysiłki, by powtórzyć sukces wędkarski w branży kosmetycznej – to ich kolejny cel.

Dla właścicieli najważniejsze jest, by dostarczać klientom jak najlepszy produkt, taki który przetrwa lata. Z jednej strony może być to zadziwiające – czy to nie sprawi, że po wysyceniu rynku firma przestanie się rozwijać? Zarząd przyjmuje inną perspektywę:

„Nasze produkty już przez te lata zdobyły renomę produktów niezawodnych. Śmiejemy się z bratem, że kupując nasze nożyczki, kupuje się ostatnie nożyczki w swoim życiu. Z drugiej strony, mamy swoją maksymę: każdy człowiek ma w swoim domu przynajmniej jedną parę nożyczek. Jeśli bylibyśmy w stanie, dostarczyć swój produkt do jednego procenta domów na świecie, to mielibyśmy do końca swoich dni masę pracy!”.

renomed-poznanski-dizajn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *